Każdy programista java musi sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie: czy woli pracować jako programista java na podstawie umowy o pracę, czy też w oparciu o umowy kontraktowe typu B2B. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem się pracy warto dobrze przeanalizować, czy zaproponowana przez pracodawcę forma umowy regulującej nasze stosunki, na pewno nam się opłaca. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Programista java musi liczyć się z tym, że pracodawca może naciskać na niego, żeby wybrać jedną z dwóch popularnych form regulujących współpracę między pracodawcami a pracownikami. Najczęściej będzie to współpraca B2B, która pod wieloma względami bardziej opłaca się firmom poszukującym pracowników. Nie każdy programista będzie jednak z niej zadowolony ze względu na to, że nie zawiera ona wielu przywilejów wynikających z prawa pracy.

Z drugiej strony bardziej przedsiębiorczy programista java może cieszyć się z większej niezależności, która wynika z pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Część z nich decyduje się na współpracę zdalną, dzięki temu uczestnicząc również w innych projektach niezwiązanych z pracą dla głównego zleceniodawcy lub zlecając niektóre zadania innym osobom. Programista java, który stawia na bardziej przedsiębiorcze podejście do pracy, powinien raczej zdecydować się na samozatrudnienie.